sobota, 1 grudnia 2012

SZOPKI KRAKOWSKIE (2)


Twórcami Szopek byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca,Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. Sezonowość ich zawodu,sprzyjała szukaniu dodatkowych źródeł zarobku w okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone.


Wykonywali oni szopki małe, o figurkach nieruchomych -na sprzedaż.duże, będące przenośnymi teatrzykami przeznaczonymi do odgrywania przedstawień kukiełkowych – do obnoszenia po domach przez zespoły kolędnicze. Ten typ szopek jest całkowicie unikatowy i występował wyłącznie w Krakowie


Twórcą najbardziej dojrzałej architektonicznie formy był Michał Ezenekier ,
murarz i kaflarz z Krowodrzy. Stworzona przez niego szopka stanowi do dziś wzór i swoisty kanon. 
W zbiorach muzealnych zachowała się jedna szopka Ezenekiera, pochodząca z lat 80. XIX wieku. O dziele tym, uznawanym za wzór kunsztu, proporcji i funkcjonalności, mówi się czasem „szopka matka”. 
Michał Ezenekier, wraz ze swym zespołem kolędniczym, w skład którego wchodził też jego syn Leon, specjalizujący się w rzeźbieniu figurek, obnosił swe szopki od 1864 roku, aż do I wojny światowej, która zakończyła złoty okres szopki krakowskiej. Podczas wojny władze austriackie zakazały kolędowania z szopkami.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz