Kolęda polska. Autor słów nieznany. Pierwsza zwrotka została spisana w kancjonałach z połowy XVII wieku, kolejne można odnaleźć w śpiewnikuMioduszewskiego z 1838 roku zatytułowanym Śpiewnik kościelny, czyli pieśni nabożne z melodiami w Kościele katolickim używane. Melodię znaną obecnie skomponował w połowie XIX wieku Piotr Studziński.
Jedna z najstarszych kolęd. Powstała najprawdopodobniej w środowisku zawodowych poetów i muzyków w okresie wczesnego Baroku. Obok chorałowego początku pojawiają się fragmenty zawierające typowe dla tej epoki elementy taneczne.
staram się nie powtarzać zdjęć ale z tym sie poprostu nie dało
eh witam w najpięknejszym dziciencym marzeniu świątecznym...
sklep z zabawkami "skrzynia z zabawkami duncana" w wolnym tłumaczeniu to chyba najlepiej znany świąteczny sklep wręcz kultowy bo z filmu kevin sam w nowym jorku
"Skrzynia z zabawkami Duncana"...to miejsce to istna fabryka św.Mikołaja...kolejki,misie karuzele, samoloty, lalki ,ołowiane żołnierzyki,krasnale,klocki,koniki na biegunach cokolwiek o czym dziecko może sobie zamarzyć...a wszystko w cudownej świątecznej dekoracji choinek i wielkich bombek pod sufitem
stworzone tylko na potrzeby filmu w Rookery building w ...Chicago (więcej w ciekawostkach)
to dziecięcy raj z zabawkami sklep praktycznie idealny i myśle że wspaniale by było gdyby dziś taki istniał naprawdę sklep z ręcznie robionymi i malowanymi zabawkami a nie taśmową Barbie...
Od najdawniejszych czasów miód uchodził za substancję magiczną, w której tkwią nadprzyrodzone moce. Wierzono, że chroni przed złem, zapewnia radość i dostatek. Był symbolem obfitości, szczęścia i miłości. Spożywany w dniu wigilii miał zapewnić przychylność sił nadprzyrodzonych, a także pomyślność i długie życie.
SŁODKICH ŚWIĄT !!!
nie ma to jak herbata z miodem i cytryną i imbirem-smakuje wspaniale
tak tak to dzieki niemu miód-bez niego
wszystkie pierniki świąteczne tracą smak ,
a święta aromat takiego np grzańca z miodem albo miodu pitnego :)
Figurki są wystrugane z drewna bądź wykonane z drutu i szmatek. Postaci umieszczane w szopkach krakowskich podzielić można na kilka kategorii:
związane z klasycznym wątkiem jasełkowym, czyli Święta Rodzina, Trzej Królowie, anioły, pasterze (woły, osły, baranki), niekiedy towarzyszy im Śmierć, Diabeł, Żyd (Rabin), Anioł i Herod ze swoimi żołnierzami.
należące do tzw. grup kolędniczych: maszkary zwierzęce (np. Turoń, koza), Kozak, dziadek proszalny, czarownica, przedstawiciele wędrownych zawodów (obraźnicy, niedźwiednicy, kataryniarze), „obcy” (Cyganie, Żydzi).
"Deck the Halls" to tradycyjna bożonarodzeniowa kolęda,
.Melodia : walijska kolęda,sięga XVI wieku i należy do zimowych koled, Nos Galan.
Słowa: autorstwa Jana Tomasza (walijskie)Johna Jonesa (Talhaiarn)
(angielskie)słowami Thomasa Oliphanta(XIX wersja)
choć powtarza "fa la la" wraca do oryginału Walijskiej nos Galan i moze pochodzić od średniowiecznych ballad.Seria Melodies Walijskich pojawia w czterech tomach, dwa pierwsze w 1862 roku, trzeci w 1870 i ostatni tom w 1874 roku. Deck Hall (s) nie są tłumaczeniem, ale nowymi słowami starej piosenki z Nos Galan.